Galeria Arsenał, Białystok

GALERIA TO KURNIK ARTYŚCI TO KURY A SZTUKA TO JAJKA KUR

Wystawa współtworzona przez dzieci

Czas trwania: 1 czerwca 2023 r. – 6 sierpnia 2023 r.

Wernisaż: 1 czerwca 2023 r., godz.: 11:00

Galeria Arsenał
ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

 

Artystki:

Maria Anto, Zofia Artymowska, Anna Baumgart, Bogna Burska, Teresa Czajkowska, Aleksandra Czerniawska, Krystyna Hierowska, Elżbieta Jabłońska, Katarzyna Józefowicz, Ada Karczmarczyk, Anna Konik, Milena Korolczuk, Katarzyna Kozyra, Zofia Kulik, Diana Lelonek, Małgorzata Markiewicz, Małgorzata Mirga-Tas, Anna Mizeracka Zielińska, Marzanna Morozewicz, Małgorzata Niedzielko, Ewa Partrum, Laura Pawela, Irmina Staś, Barbara Szajdzińska-Krawczyk, Iza Tarasewicz, Julita Wójcik

 

Zespół kuratorski:

Tosia Buko, Tymek Chomczyk, Jeremi  Dąbrowski, Hugo Dmochowski, Ida Dmochowska, Jaśmina Dryl, Anna Gudewicz, Ula Hajduczenia, Arianna Jaworowska, Amelka Juźwiuk, Klara Korolczuk, Jurek Kudaszewicz, Gustaw Łazarecki, Marysia Maciejczuk, Iza Małyszko, Nastka Oniszk, Bartek Perkowski, Ola Pietrusewicz, Ula Potapczyk, Ania Poźniak, Gabriel Skok Ribeiro, Ignacy Rogala, Gabrysia, Skoczylas-Zamaryka, Julek Sosnowski, Oskar  Suszczyński, Mania Rojecka, Józek Toczydłowski-Talarczyk, Justyna  Tokarzewska, Basia Weremiuk, Jaśmina Wójcik, Lea Wróblewska, Zoja Wróblewska, Krysia Yarashevich

 

Ten tytuł nie jest prześmiewczy. Jest absurdalny, fantazyjny, przewrotny, zabawny. Wymyślony i demokratycznie wybrany większością głosów. Nas, dorosłych, deprymuje, bo jak to… sztuka wychodząca z kurzych pup? Odchodząc od dosłowności, dajmy się ponieść tej metaforze, a odsłoni przed nami cały wszechświat dygresji i skojarzeń młodych kuratorek i kuratorów. Nie bójmy się odkrywać kolekcji ich oczami, dodawać swoich skojarzeń. Bo czymże jest sztuka współczesna – jeśli nie emocjami, komentarzami, węzłami, odpowiedziami i pytaniami? Poza tym już od czasów słowiańskich wiadomo, że świat jest jajem stojącym na kurzej nóżce. A jajko to także medium w kontaktach z duchami i siłami nadprzyrodzonymi. Wszystko się zatem zgadza.

Odsłaniamy przed Wami nasz proces, myśli, emocje i to, w jaki sposób pracowaliśmy. Odkrywamy krajobrazy wyłaniające się ze zderzenia prac z kolekcji Galerii Arsenał w Białymstoku z wrażliwością i nieskrępowaną wyobraźnią dziecka. Świat naszej wystawy jest miejscem troski i wielogłosu. Prezentujemy dzieła, które wzbudziły emocje w dzieciach, o których chciały one opowiedzieć, do których się odniosły, skomentowały. Ich wypowiedzi traktujemy na równi z pracami artystek. Nie musimy zadawać pytania, co było pierwsze – kura czy jajko. Mamy na wystawie i kury, i jajka w kurniku.

Przenośnie nawiązujące do kury nie są tu bez znaczenia: kurą domową nazywa się kobietę, która poświęciła swoje życie rodzinie i zajmuje się gotowaniem, praniem, sprzątaniem, wychowaniem dzieci; natomiast kwoka to nadopiekuńcza, zbyt troskliwa matka, chroniąca swoje dzieci czy decydująca za nie w imię ich bezpieczeństwa. Dla nas nie są to określenia pejoratywne, lecz wynikające z opiekuńczego charakteru i magicznego znaczenia kur. Dlatego to kury-artystki, a nie koguty-artyści są kanwą naszej opowieści. Ze zbiorów Galerii Arsenał w Białymstoku wybraliśmy bowiem prace artystek, świadomie decydując się na ten zabieg. Procent dzieł kobiet w kolekcjach galerii i muzeów na całym świecie (w tym także w Polsce) wygląda podobnie – wszędzie spotykamy się z miażdżącą przewagą prac mężczyzn. Tej dysproporcji przeciwstawiamy się na wystawie, która proponuje świeże podejście do sztuki – zaprasza do rozmowy, wybiera świat, gdzie jest miejsce na inność i odrębność, a także odwraca znane nam kierunki uprzywilejowania, otwierając i włączając. Jest zaproszeniem do rzeczywistości będącej narracją niesłuchanych i nietraktowanych serio (dzieci, kobiet, zwierząt; snów, intuicji, troski, współodczuwania).

Tradycyjna pozycja społeczna dzieci sprowadzała się, i często nadal sprowadza, do wykonywania poleceń dorosłych – powinny odzywać się tylko zapytane, zbierać dobre stopnie, nie biegać, nie hałasować, najlepiej siedzieć w bezruchu. W procesie edukacji trenujemy je do posłuszeństwa. Na wystawie przestawiamy ten porządek – to dzieci mają głos. Słuchamy ich przemyśleń, staramy się podążać za ich zainteresowaniami. Ich prace i komentarze (napisane, wypowiedziane, narysowane) są najważniejsze. Nie bójmy się oddawać im tej sprawczości, może sami (my – dorośli) dowiemy się czegoś nowego? Staniemy się bardziej uważni? W procesie pracy nad wystawą (styczeń – maj 2023), podczas naszych kuratorskich spotkań, wiele dostałam od dzieciaków. Chylę czoła przed ich otwartością, zaufaniem, odwagą – i dziękuję! Zachęcam wszystkich Was – dużych i małych – do podążenia za nimi/nami i poddania się tej przygodzie. Wy także możecie zabrać głos, dodać coś od siebie.

Jaśmina Wójcik, współkuratorka wystawy

 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH:

1.06.2023 (czwartek) godz. 11:00
Wernisaż wystawy połączony z piknikiem, wstęp wolny

7.06.2023 (środa) godz. 10:00
Anglojęzyczne spotkanie integracyjne dla dzieci we współpracy z Leśną Szkołą PUSZCZYK

17.06.2023 (sobota) godz. 11:00
Warsztaty poświęcone ilustracji książek dla dzieci z Marią Dek
wstęp wolny, obowiązują zapisy (formularz zapisu dostępny od 24.05)

24.06.2023 (sobota) godz. 12:00
Dzieci lepią pierogi — warsztaty kulinarne dla rodzin prowadzone przez Darię Zmiejewą
wstęp wolny, obowiązują zapisy (formularz zapisu dostępny od 24.05)

19.07.2023 (środa) godz. 11:00
Warsztaty ruchowe z Alką Naumann, choreografką, tancerką, edukatorką
wstęp wolny, obowiązują zapisy (formularz zapisu dostępny od 24.05)

 

Spotkania Artystki dzieciom
polegające na wspólnej lekturze literatury dziecięcej prowadzonej przez Artystki biorące udział w wystawie:

13.06.2023 (wtorek) godz. 14:00 – Marzanna Morozewicz
wstęp wolny

13.07.2023 (czwartek) godz. 11:00 – Iza Tarasewicz
wstęp wolny

3.08.2023 (czwartek) godz. 11:00 – Małgorzata Niedzielko
wstęp wolny

 

Oprowadzania po wystawie:

3.06.2023 (sobota) godz.11:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie prowadzone przez dzieci kuratorów przy wsparciu kuratorki Jaśminy Wójcik

11.06.2023 (niedziela) godz.11:00
Oprowadzanie w języku ukraińskim. Elena Pruszyńska

24.06.2023 (sobota) godz.11:00
Oprowadzanie w języku białoruskim. Alina Wawrzeniuk

15.07.2023 (sobota) godz.11:00
Oprowadzanie PJM połączone z warsztatami. Agnieszka Kołodziejczak

Galeria Biała, Lublin

WIEŻA BAB²

Basia Bańda, Bettina Bereś, Ewa Ciepielewska, Katarzyna Cichoń, Bożena Grzyb-Jarodzka, Katarzyna Hołda, Katarzyna Józefowicz, Danuta Krupska-Sołowiej, Irena Nawrot, Marzanna Morozewicz, Dorota Podlaska, Marta Szulc i Ewa Zarzycka / kuratorka: Anna Nawrot

Czas trwania: 10 września 2021 r. – 5 listopada 2021 r.

Wernisaż: 10 września 2021 r., godz.: 18:00

Galeria Biała, Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12
20-007 Lublin

Wieża Bab²

Wystawa podejmuje tematykę kobiecej egzystencji, jej społecznych, kulturowych i mentalnych uwikłań. Do jej stworzenia zostały zaproszone wyłącznie artystki.

Aktywność kobiet w sferze publicznej jest znacząca. Wydarzenia w ostatnich miesiącach dowodzą o ich sile i wielkiej determinacji. Masowe protesty uliczne zainspirowane przez kobiety stały się aktem solidarności i zdecydowania.

Wieża Bab², podobnie jak jej pierwowzór sprzed 35 lat, odbędzie się w otwartej formule, w wielości i różnorodności wypowiedzi języka sztuki wizualnej – odnosząc się do tu i teraz, do czasu obecnego, osobistego, uniwersalnego i wyrażanego przez wybrane twórczynie w różnorakich mediach i dyscyplinach artystycznych.

Kuratorka wystawy: Anna Nawrot

Na otwarcie wystawy przygotowywana jest bogato ilustrowana publikacja z tekstami Sylwii Hejno, Anny Nawrot i Ewy Zarzyckiej

Zakończenie wystawy: 5.11.2021 roku.

http://biala.art.pl/wieza-bab2

Zdjęcia / montaż: Urszula Pieregończuk
Muzyka: Mariusz Tarkawian, J.S. Bach – Cantata No. 51

___

The Tower of Women²

The subject of the exhibition is female existence: its social, cultural and mental entanglements. Only female artists were invited to the exhibition.
The activity of women in the public sphere is significant. The events of the recent months have proven women’s strength and their great determination. Massive street protests inspired by the women have become an act of solidarity and decisiveness.
The Tower of Women², just like its prototype from 35 years ago, is going to take place in an open formula, in the multiplicity and variety of expressions of the visual arts language – referring to here and now, to the present understood in personal and universal terms, and expressed by selected female artists in various media and artistic disciplines.

Exhibition curator: Anna Nawrot

A richly illustrated publication with texts by Sylwia Hejno, Anna Nawrot and Ewa Zarzycka is being prepared for the opening of the exhibition.

http://biala.art.pl/wieza-bab2

Galeria Arsenał, Białystok

HISTORIE O STAROŚCI

Czas trwania: 31 maja 2019 r. – 15 września 2019 r.

Wernisaż: 31 maja 2019 r., godz.: 18:00

Galeria Arsenał elektrownia
ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)
Białystok

 

 

 

 

 

Wystawa „Historie o starości”* jest głosem w debacie poświęconej problemowi starości. W Polsce obecnie żyje ponad 4 tys. ludzi w wieku ponad stu lat, wielu z nich cieszy się dobrym zdrowiem i kondycją intelektualną.

Na wystawie pokażemy prace artystów współczesnych (w większości polskich) mówiące o starości z różnych punktów widzenia i traktujące o rozmaitych jej aspektach: biologicznym, ekonomicznym, psychologicznym, społecznym – zwłaszcza w kontekście relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych. Przede wszystkim spróbujemy określić, co to znaczy być starym człowiekiem w dzisiejszych czasach. Kiedy zaczynamy myśleć o starości? Jak zmieniają się postawy wobec osób starszych? Jaki obraz starości znajdujemy w przekazie medialnym, np. w publicystyce czy reklamach. I w końcu – jaką wizję starości kreuje sztuka? Jak widzą ją artyści różnych generacji? Czy dla tych, którzy tworzą do późnego wieku, starość jest w ogóle tematem ich sztuki?

Artyści: Koji Kamoji, Katarzyna Kozyra, Kobas Laksa, Dominik Lejman, Natalia LL, Marzanna Morozewicz, Magdalena Moskwa (praca z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi), Małgorzata Niedzielko, Ewa Partum (praca z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi), Krystyna Piotrowska, Daniel Rumiancew, Andrzej Strumiłło, Jan Szewczyk, Jan Świdziński, Ewa Zarzycka, Artur Żmijewski (praca z Kolekcji IIGalerii Arsenał).

* Tytuł wystawy jest inspirowany książką Georges’a Minois „Historia starości. Od antyku do renesansu”, tłum. Katarzyna Marczewska, 1995 (oryginalne wydanie francuskie: „Histoire de la vieillesse de L’Antiquite à la Renaissance”, 1987).

Zakończenie wystawy: 15.09.2019 roku.

https://galeria-arsenal.pl/wystawy/historie-o-starosci

Galeria im. Sleńdzińskich, Białystok

STĄPANIE – wystawa fotografii Marzanny Morozewicz.

Czas trwania: 15 grudnia 2018 r. – 13 stycznia 2019 r.

Wernisaż: 15 grudnia 2018 r., godz.: 17:00

Galeria im. Sleńdzińskich
ul. Wiktorii 5
15-070 Białystok

Wenecja, Santa Maria della Salute, 11.08.2018

STĄPANIE – wystawa fotografii Marzanny Morozewicz.

Wystawa fotografii Marzanny Morozewicz pt.: STĄPANIE to projekt artystyczny o charakterze autobiograficznym. Został on zrealizowany w 2018 roku na terenie Białegostoku, w kilku miejscowościach na Podlasiu oraz na Lagunie Weneckiej.
Jego istotą jest „pokazanie” wybranych miejsc jako obrazów tworzonych poprzez pryzmat doświadczenia indywidualnego: emocjonalnego i sensualnego jednocześnie, przez intymny filtr biograficzny, wpisujący się we współczesne narracje artystyczne sztuki kobiet.

Stąpanie to czynność, ale czy akt, i czy czyn. Zakłada ciągłość i zakłada trwanie. Zakłada ruch, performatyw. Akt, który powoduje. Akt to wykonanie. Tu zatrzymany w kadrze akt to obraz. Stąpa-nie – zaprzeczenie ruchu.
Stąpać Marzanny Morozewicz to przyglądać się, obserwować. I to ten wycinek obrazu, który towarzyszy stąpaniu. Wybrany z jakiegoś powodu, by na nim skoncentrował się wzrok wskazując na poszukiwanie i dostępowanie. Stąpanie to odnajdywanie się. W miejscu. Obraz stąpania niesie ze sobą nastrój tego aktu. Daje wyobrażenie dotyku. Czegoś, co mimo, że jest naszym uczestnictwem, pozostaje zawsze na zewnątrz nas, na granicy naszego ciała. Obraz wyraża to, co schowane przed wzrokiem. Czucie. Zmysłem dotyku. Emocja jest sensem. Jesteśmy poruszeni.

Ewa Tatar

Zakończenie wystawy: 13.01.2019 roku.

Całość projektu została realizowana w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

http://galeriaslendzinskich.pl/